Osuszanie budynków

Jak działają osuszacze powietrza ?

osuszacz-powietrza-jaki

W celu poradzenia sobie z problemem nadmiernej wilgoci w mieszkaniu bądź domu, wiele osób decyduje się skorzystać ze specjalnych osuszaczy, które automatycznie regulują jej poziom.

Sposób działania osuszaczy powietrza

Osuszacz powietrza ma za zadanie zredukować poziom wilgotności w pomieszczeniach do około 20% – to właśnie ta wartość jest najbardziej korzystna dla naszego komfortu.

Większość tego typu urządzeń wyposażona jest w specjalne czujniki, które reagują, gdy poziom wilgoci przekroczy wspomnianą granicę. Następnie dochodzi do uruchomienia mechanizmu osuszacza, który redukuje wilgoć. Jego budowa uzależniona jest od typu urządzenia. Obecnie na rynku wyróżniamy:

• osuszacze kondensacyjne: gdy powietrze zostanie zassane, dochodzi do jego skroplenia i przeniesienia do specjalnego pojemnika z wodą. Przed usunięciem powietrza na zewnątrz, zostaje ono w niewielkim stopniu ogrzane (o około 2 stopnie Celsjusza). Głównym elementem w budowie urządzenia jest kompresor.

• osuszacze absorpcyjne: wilgoć pobierana jest za pomocą rotora. Powietrze zostaje ogrzane o 10 stopni Celsjusza, a następnie usunięte na zewnątrz urządzenia. Sprawdza się ono przede wszystkim w chłodnych pomieszczeniach.

Osuszacze powietrza (41)

Osuszacze adsorpcyjne (7)

Osuszacze kondensacyjne (28)

Następnie osuszacze powietrza możemy podzielić na kategorie :

  • Osuszacze budowlane – sprawdzają się szczególnie przy usuwaniu wilgoci technologicznej w trakcie budowy lub remontu. Zazwyczaj osuszaczami budowlanymi są osuszacze kondensacyjne.
  • Osuszacze domowe – jak sama nazwa wskazuje, są używane powszechnie w domach. Sprawdzają się znakomicie przy suszeniu prania.
  • Osuszacze profesjonalne – wyposażone w pompkę z odprowadzeniem wody, dzięki czemu nie trzeba opróżniać zbiornika z wodą. Nie nadają się do zapylonych pomieszczeń.
  • Pompy podposadzkowe – specjalistyczne pompy ssąco tłoczące . Sprawdzają się przy osuszaniu strefy izolacji posadzki.

OSUSZACZE DOMOWE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *