Osuszanie budynków

Jak osuszyć mieszkanie po zalaniu ?

jak-osuszyć-mieszkanie-po-zalaniu-1

Na wstępie należy sobie zadać pytanie „co chcemy osuszać” czy jest to wilgoć spowodowana budową lub remontem – czyli tzw. „wilgoć technologiczna”. Czy też nastąpiła awaria wodna lub zalał nas sąsiad.

Zacznijmy od prostszego tematu, czyli wilgoć technologiczna.

Osuszanie wilgoci technologicznej

Budując bądź remontując mieszkanie czy dom stosujemy materiały budowlane takie jak zaprawy murarskie, cementowe, tynki itp. Wszystkie te materiały potrzebują dodania wody albo zawierają w sobie dużo wody. Po nałożeniu na ściany albo wylaniu wylewek taki materiał musi oddać tą wodę i stać się suchym. To właśnie ta woda jest wilgocią technologiczną. Wszystkie materiały dążą do wyrównywania wilgotności, czyli mokra ściana oddaje wilgoć do suchego powietrza. Jeżeli chcemy przyśpieszyć ten proces, bądź warunki pogodowe, albo zbyt słaba wentylacja powodują, że powietrze w domu jest bardzo wilgotne (powyżej 70% rH) – powinniśmy wspomóc się osuszaczami powietrza. Budowlany osuszacz powietrza jest powszechnie znanym urządzeniem na rynku i mamy dostęp do wielu różnych modeli. Łatwo można dać się oszukać bądź zostać wprowadzonym w błąd i nieodpowiednio dobrać urządzenie do problemu.

Osuszacze powietrza dzielą się na kondensacyjne i adsorpcyjne.

Osuszacz kondensacyjny produkuje jako efekt osuszania wodę, a absorpcyjny odprowadza „zużyte” wilgotne powietrze przez okno lub komin. Osuszacze kondensacje są wygodniejsze w użyciu, dlatego są stosowane w 90% przypadków, ale potrzebują wyższej temperatury do wydajnego działania. Najbardziej wydajne są w temperaturze od 150C do 250C.

Osuszacz adsorpcyjny natomiast może pracować nawet w bardzo niskich temperaturach, za to starsze modele pobierają dużo prądu a potrzeba odprowadzenia wilgotnego powietrza zmniejsza ich mobilność. Osuszacze Adsorpcyjne zalecamy do pomieszczeń, gdzie występuje problem z podniesieniem temperatury powietrza.

Należy także pamiętać, że w porównaniu z osuszaczami kondensacyjnymi są mniej wydajne pracując w niższych temperaturach otoczenia.

Poza wyborem pomiędzy osuszaczem adsorpcyjnym a kondensacyjnym, należy jeszcze dobrać odpowiednią wielkość (wydajność) osuszacza. Często spotykamy się z sytuacjami, gdzie na duży salon około 60m2 i wysokości 3 metry, wstawiany jest jeden mały osuszacz, a do małych pomieszczeń typu łazienka wstawiany jest duży. Oczywiście duży czy mały mowa tu o jego wydajności a nie gabarytach. Przyjmujemy, że do skutecznego osuszenia lokalu potrzebne są cztery wymiany powietrza na godzinę. Czyli do skutecznego osuszania pomieszczenia o wielkości 40m2 i wysokości 2,45m (98m3) potrzebny jest osuszacz powietrza o wydajności około 400m3/h 

Do przyspieszenia procesu osuszania stosuje się także wentylatory których zadaniem jest zbierać suche powietrze i kierować je w mokre miejsca. Zalecane jest ustawianie wentylatorów wzdłuż ściany tak by pobierały powietrza wylatujące z osuszacza. Cyrkulacja powietrza zwiększy wydajność osuszacza, co znacznie przyśpieszy czas osuszania.

W sytuacji, gdzie mamy do osuszenia parę pomieszczeń, np. cały dom. Gdzie pomieszczenia mamy małe i duże. Nie musimy ustawiać do każdego z nich osuszacza. Można dobrać odpowiednią ilość dużych bądź średnich osuszaczy do kubatury danego poziomu czy pietra, a następnie rozstawić je równomiernie na  całym piętrze – zaleca się ustawienie w korytarzach i większych pomieszczeniach. A do małych pomieszczeń takich jak łazienka, garderoba, komórka i pod schodzie, suche powietrze wystarczy doprowadzić wentylatorami.  W przypadku wynajmu osuszaczy z naszej firmy, technik przywożący urządzenia bądź wypożyczający je w siedzibie firmy, zawsze doradzi, jak najlepiej rozstawić sprzęt osuszający.

Przy właściwie rozstawionych urządzeniach i zachowaniu zalecanej temperatury czas osuszania z wilgoci technologicznej wynosi do 14 dni.

Osuszanie po awarii wodnej.

W przypadku wystąpienia awarii wodnej sytuacja znacznie bardziej się komplikuje. W sytuacjach dużego zalania w budynkach wybudowanych po 2000 roku, a także wcześniej zalecane jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy zajmującej się osuszaniem budynków. Nie zalecamy osuszania na własną rękę gdyż do usunięcia skutków zalania po awarii wodnej wielokrotnie nie wystarczy sam osuszacz. Do tego zadania potrzebne są także specjalistyczne pompy do osuszenia strefy izolacji posadzki. Niestety wielokrotnie mamy do czynienia z sytuacjami, takimi jak wypożyczenie  z wypożyczalni ogólnobudowlanej osuszacza, często małego na całe mieszkanie czy dom.  W takich wypożyczalniach, urządzenia często nie są poprawnie serwisowane przez co ich wydajność spada . Dodatkowo często też w ogóle nie zwracamy uwagi na wydajność, a ta ma kluczowe znaczenie w zoptymalizowaniu czasu i kosztu osuszania. Potem zostajemy z mokrym mieszkaniem i fakturą nie wiadomo za co.

Grupa DRYPOL najpierw wysyła technika na pomiary wilgotności i wizję lokalną. W trakcie tej wizyty klient informowany jest o dokładnym stanie jego lokalu i co należy zrobić. Dokonywana jest wstępna wycena osuszania z omówieniem całej technologii osuszania, ilością zastosowanych urządzeń i czasem osuszania. Technik po przyjeździe do biura wykonuje szczegółową ofertę wraz z protokołem z pomiarów, który zawiera dokumentacje zdjęciową. Na podstawie tak sporządzonych dokumentów nie powinno być żadnych problemów z odzyskaniem z ubezpieczalni odszkodowania.  Na koniec osuszania sporządzony jest także protokół końcowy wraz z podaniem ilości zużytej energii elektrycznej.

Zaraz po wystąpieniu awarii wodnej, zanim na miejsce przyjedzie technik można przystąpić do prac które pomogą zmniejszyć szkody i koszty. Jak najszybciej należy zebrać wodę z posadzki a mieszkanie należy systematycznie wietrzyć o ile nie pada deszcz na zewnątrz. Jeżeli jest to możliwe można usunąć dylatacje przy podłodze – jest to cienki pas styropianu lub gąbki pomiędzy posadzką a ścianą. Usuniecie ich poprawi wentylację styropianu pod posadzką (strefy izolacji posadzki). Poniższy film przedstawia osuszanie strefy izolacji posadzki na większym obiekcie. Takie same działania podejmowane są w mieszkaniach i domach z zastosowaniem mniejszej ilości pomp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *