Ponad 25 lat doświadczenia w kontroli klimatu w pomieszczeniach. 

Jak osuszyć ścianę ?

Osuszanie ścian

Jak osuszyć ścianę– Potrzebujesz porady lub usługi osuszania budynków ? Skontaktuj się z nami, wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie !

Problemem wielu osób są zawilgocone pomieszczenia, czego przyczyną może być wiele czynników. Nie zawsze wynika to z zalania, ale też z niewłaściwej izolacji, niesprawnej wentylacji itd. Kluczowe zawsze będzie znalezienie źródła problemu, aby można było go wyeliminować, po czym przystąpić do naprawiania powstałych szkód i wdrożenia metod zapobiegających ponownemu zawilgoceniu. Obecnie osuszanie ścian przeprowadza się na wiele sposobów, w zależności od rodzaju i skali problemu. Czasem wystarczy wynajem osuszacza powietrza, innym razem konieczne będzie sięgnięcie po bardziej inwazyjne metody typu osuszanie podposadzkowe z użyciem urządzeń ssąco-tłoczących. Tego typu prace najlepiej jest powierzyć profesjonalnej ekipie, która znajdzie źródło problemu, dobierze optymalną metodę i przeprowadzi prawidłowo wszystkie niezbędne zabiegi.

Zawilgocenie ścian wewnętrznych – jakie są tego przyczyny?

Zbyt wysoki poziom wilgoci w pomieszczeniach, który utrzymuje się przez dłuższy czas, stanowi poważny problem. Należy temu przeciwdziałać, jeśli nie ma to wpływać negatywnie na stan zdrowia domowników i materiały wykończeniowe. Jedną z najczęstszych przyczyn zawilgocenia domu jest niewłaściwe działająca/wykonana wentylacja pomieszczeń. Skutkuje to pojawieniem się wilgoci przede wszystkim w kuchni, łazience i sypialni. Problem dotyczy głównie małych pomieszczeń. Kolejną przyczyną zawilgocenia ścian jest ich niewłaściwa izolacja termiczna lub jej brak. W efekcie dochodzi do skraplania się wody na oknach oraz powierzchni ścian. Źródłem problemu jest często słaba izolacja fundamentów, szczególnie w startych budynkach. Podnoszące się wody gruntowe skutkują wzrostem poziomu wilgotności.

Osuszanie ścian jest też konieczne po ich zalaniu, do czego najczęściej dochodzi w wyniku awarii rur lub instalacji ogrzewania podłogowego. Do zawilgocenia obiektów budowlanych dochodzi na skutek starzenia się materiałów budowlanych i izolacyjnych które tracą z czasem swoje właściwości. Problem nasilają opady atmosferyczne, które wnikają w głąb przegród. Przy braku drenażu lub jego niewłaściwym wykonaniu wody opadowe napierają na fundamenty uszkadzając je.

Osuszanie ścian wewnętrznych – dlaczego jest to takie ważne?

Osuszanie wewnętrznych ścian jest niezwykle ważne, gdyż zawilgocenie ścian i fundamentów wiąże się z wieloma problemami. Powstaje bardzo niekorzystny mikroklimat, który ma negatywny wpływ na materiały budowlane i wszystkich przebywających w takich wnętrzach – dotyczy to zarówno ludzi, jak i zwierząt. Wszędzie tam, gdzie długotrwale utrzymuje się podwyższona wilgotność powietrza, dochodzi do pogorszenia warunków bytowych. Kolejnym problemem jest obniżenie izolacyjności cieplnej materiałów, co skutkuje coraz większą utratą ciepła, czyli ponoszeniem kosztów związanych z ogrzewaniem budynków. Powstaje tez zagrożenie korozją biologiczną, co prowadzi do niszczenia materiałów budowlanych i wykończeniowych. Podwyższony poziom wilgoci w domu sprzyja namnażaniu chorobotwórczych drobnoustrojów. Grzyby, pleśnie i bakterie przyczyniają się do powstawania wielorakich jednostek chorobowych oraz osłabienia układu odpornościowego.

Jak osuszyć ścianę – jakich metod się używa?

Usunięcie wilgoci może być przeprowadzane metodami nieinwazyjnymi takimi jak :

  • Nagrzanie pomieszczeń i wietrzenie,
  • Osuszanie kondensacyjne,
  • Mikrofalowe osuszanie ścian,
  • Adsorpcyjne osuszanie budynków,

Z inwazyjnych metod zapobiegających przedostawaniu się wilgoci wymienia się:

  • Osuszanie podposadzkowe
  • Iniekcję podciśnieniową,
  • Iniekcję termiczną,
  • Podcinanie muru,
  • Tynki renowacyjne,
  • Inwazyjną metoda z użyciem mikrofal.

Osuszanie budynków cena

Do osuszania budynków stosuje się również różnego typu urządzenia, które można wynająć. Ceny osuszaczy zależą od ich rodzaju, wydajności. Za wypożyczenie modelu pochłaniającego 20 litrów wilgoci na dobę trzeba zapłacić zwykle około 20 złotych. Urządzenie to okazuje się być wystarczająco skuteczne przy metrażu do 75 metrów sześciennych.

Zobacz nasz cennik osuszania

Do dyspozycji są także nagrzewnice, na koszt których wpływa przede wszystkim rodzaj zasilania, moc i przestrzeń działania. Najtańsze są te elektryczne, następie gazowe i olejowe. Ceny wahają się miedzy 13 a 60 złotych za wypożyczenie na dobę. Istotne będzie to, aby zastosować więcej niż jedną metodę osuszania ścian, co zagwarantuje większą skuteczność i pozwoli szybciej uporać się z zaistniałym problemem. W przypadku zawilgoconych ścian należy jak najszybciej podjąć właściwe kroki, aby przeciwdziałać poważnym konsekwencjom. Najlepiej zlecić osuszanie budynków doświadczonym profesjonalistom, którzy posługują się specjalistycznym osprzętem.

Jakie są metody osuszania fundamentów?

Osuszanie fundamentów to nie to samo samo co osuszanie budynków po zalaniu. Osuszanie fundamentów ma na celu wyeliminowanie problemu w postaci podciągania kapilarnego. W pierwszej kolejności trzeba znaleźć źródło zawilgocenia, aby można było dobrać odpowiednią metodę i przystąpić do wykonania konkretnych zabiegów naprawczych. Stosowane są metody mechaniczne, chemiczne oraz elektro-fizyczne. W przypadku tych pierwszych wymienia się osuszanie budynków za pomocą podcięcia fundamentu, zastosowanie metody dwukośnej V lub technologii wciskania blachy ze stali nierdzewnej. Najczęściej wykonuje się wtórną izolację poziomą, połączoną z zabiegami osłonowymi.

Zabezpieczanie ścian iniekcją ciśnieniową

Zabezpieczanie ścian metodą iniekcji jest obecnie najskuteczniejszym sposobem na walkę z podciąganiem wilgoci. Iniekcję ciśnieniową stosuje się przy bardzo dużym zawilgoceniu ścian. Wykonywane są specjalne nawierty iniekcyjne o średnicy do kilkunastu milimetrów przy niskim kącie nachylenia. Najpierw trzeba oczywiście przygotować odpowiednio podłoże, a po wwiercaniu otworów w ścianie przechodzi się do iniekcji płynu. Na koniec otwory po iniekcji są wypełniane specjalną zaprawą uszczelniającą.

  • Iniekcja ciśnieniowa cena

Osuszanie ścian za pomocą iniekcji ciśnieniowej jest usługą wycenianą w każdym przypadku indywidualnie. Fachowcy muszą wykonać odpowiednie badania poprzedzające iniekcję, aby określić skalę powstałego problemu. Na podstawie uzyskanych danych można dopiero dobrać odpowiedni środek iniekcyjny. Określa się wartość ciśnienia oraz trzeba ustalić liczbę otworów, ich średnicę i rozstaw.

Za iniekcyjne osuszanie ścian trzeba zapłacić średnio od 80 do 150 złotych za metr bieżący. Do tego należy jeszcze doliczyć robociznę i użyte materiały. Na cenę w dużym stopniu wpływa grubość muru – wraz z jej wzrostem rośnie też cena usługi.

Z kolei osuszanie ścian za pomocą podcinania wiąże się z większymi wydatkami, średnio 500 złotych za metr kwadratowy, co wynika ze skomplikowania i czasochłonności tej usługi.

Wybierz najbliższy magazyn by się z nami skontaktować

Gdańsk 509 971 900

KRAKÓW   509 971 902

szczecin  662 029 192

Wrocław   662 029 193

Lub wypełnij krótką ankietę aby otrzymać darmową wycenę osuszania