Osuszanie budynków

Jak pozbyć się wilgoci z domu?

jak-pozbyć-się-wilgoci-z-domu

Wilgoć w domu oraz wszechobecna pleśń i grzyb na ścianie to coraz częściej spotykane problemy. U ich podłoża leży przede wszystkim termoizolacyjny charakter współczesnego budownictwa, izolacje cieplne, szczelne okna i drzwi. Te i inne, niezależne od człowieka czynniki, np. intensywne odpady czy właściwości fizyko- chemiczne materiałów budowlanych, sprzyjają kumulacji wilgoci w domu. A stąd już tylko jeden krok do nieestetycznych zmian na ścianach i sufitach, a przede wszystkim – katastrofalnych w skutkach konsekwencji zdrowotnych.

Zadbaj o wentylację

Najczęstszą przyczyną kumulacji wilgoci w mieszkaniu jest niesprawna wentylacja pomieszczeń. Brak drożności kratek wentylacyjnych i niewystarczająca ich ilość w pomieszczeniach mogą wymagać zaawansowanych modyfikacji budowlanych, jest to zatem rozwiązanie niepraktyczne. Co zatem można zrobić dla usprawnienia wentylacji? Podstawą jest rozszczelnianie okien i drzwi oraz wietrzenie pomieszczeń. Minimum to 3 sesje wietrzenia dziennie po 20 minut. Niekiedy jednak taka wentylacja grawitacyjna nie wystarcza, by zapewnić optymalną wymianę powietrza w lokalu mieszkalnym, która w ciągu godziny powinna być równa kubaturze mieszkania. Rozwiązaniem tego problemu jest wentylacja mechaniczna i zastosowanie osuszacza powietrza.

Osuszanie budynków

Osuszacz powietrza i wentylator umożliwiają utrzymanie odpowiedniego mikroklimatu w lokalu, czyli wilgotności rzędu 45 – 55%. Jest to kluczowe dla zapobiegania obniżeniu punktu rosy, czyli takiej temperatury powietrza, w której następuje skraplanie pary wodnej i jej kondensacja na powierzchniach stałych. Wilgoć w domu to podstępny przeciwnik – ogranicza komfort użytkowania lokalu, upośledza jego estetykę i funkcjonalność, odpowiada także za poważne problemy ze zdrowiem. Skuteczna z nią walka sprowadza się do zapewnienia sprawnej wentylacji grawitacyjnej oraz mechanicznej wentylacji wywiewnej lub nawiewno – wywiewnej, która sprzyja odpowiedniemu poziomowi cyrkulacji powietrza.

Jak usunąć wilgoć w mieszkaniu ?

Z tym problemem boryka się coraz więcej osób. Pojawiający się grzyb na ścianie i nieprzyjemny zapach to główne skutki zbyt wysokiej wilgotności powietrza . Skąd się bierze za wysoka wilgotność powietrza w domu i jak sobie z nią radzić ?

W dzisiejszych czasach wilgoć w mieszkaniu to prawdziwe utrapienie. Z jednej strony niezależne od człowieka czynniki, takie jak warunki pogodowe i właściwości fizyko – chemiczne materiałów budowlanych, a z drugiej – termoizolacyjny charakter współczesnego budownictwa, w tym szczelnie drzwi i okna, sprzyjają kumulacji wilgoci. Czym to grozi?

W danych warunkach temperaturowych wewnątrz pomieszczeń może znajdować się określona ilość pary wodnej. Gdy w powietrzu jest jej za dużo, zostaje przekroczony tzw. punkt rosy, czyli dochodzi do skraplania pary wodnej na ścianach czy szybach. Na nic zda się wtedy wycieranie powierzchni – należy przywrócić optymalne warunki hydrotermiczne w pomieszczeniach. Dlaczego to takie ważne? Gdyż przekroczenie punktu rosy to bezpośrednie ryzyko rozwoju pleśni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *