Oddziały Grupy DRYPOL
Zobacz nasze porady
Osuszacz powietrza – kupić czy wynająć ?
- Opublikowany Laura Leszczyńska - Administrator strony
Zbyt duża wilgotność powietrza w pomieszczeniach jest często spotykanym problemem. Wiąże się to z szeregiem problemów dla użytkownika budynku. Można mówić nie tylko o gorszym samopoczuciu, ale też o dogodnych warunkach do rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów i niszczeniu materiałów budowlanych. Przyczyn zawilgocenia może być wiele, bardzo często powoduje je niewłaściwa wentylacja. Istotne będzie zmniejszenie poziomu wilgoci i osuszenie mokrych ścian. Pora zastanowić się nad pytaniem czy osuszacz powietrza – kupić czy wynająć? Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, których warto być świadomym, aby podjąć właściwą decyzję.
Problem z wysokim poziomem wilgoci w pomieszczeniach, osuszacz powietrza – kupić czy wynająć?
Zanim zaczniesz się zastawiać nad tym, czy lepiej będzie osuszacz powietrza wynająć czy kupić, warto rozważyć sens posiadania takiego urządzenia. Po osuszacze powietrza sięga się w celu zmniejszenia poziomu wilgoci, gdy nieefektywna okazuje się naturalna wentylacja lub gdy pojawia się inny problem z przenikaniem wilgoci do budynku. Wietrzenie pomieszczeń nie pomoże przy zawilgoceniu w przypadku deszczowych dni, gdy wilgotność powietrza jest wysoka. Duże opady deszczu i pochmurne dni to prosta droga do tego, aby do wietrzonych pomieszczeń również przedostała się dodatkowa wilgoć, co tylko spotęguje problem. Wilgoć w domu jest częstym zjawiskiem w przypadku starego budownictwa, słabej wentylacji i kiepskiej izolacji.
Ze zwiększonym poziom wilgotności trzeba liczyć się również w przypadku budynków znajdujących się niedaleko zbiorników wodnych, usytuowanych na terenach podmokłych lub zacienionych. Wiele osób marzy o domu przy lesie, ale niestety łatwiej w nim o wilgoć. Warto zacząć od sprawdzenia rzeczywistego poziomu wilgoci w pomieszczeniach o różnych porach dnia za pomocą specjalnego miernika lub stacji pogodowej. Jeżeli wilgotność powietrza przekroczy 60%, pora zastanowić się nad osuszaczem powietrza. Przy niewielkim zawilgoceniu wystarczy zwykle kilka dni na to, aby pozbyć się problemu. Niestety w większości przypadkach koniecznie jest regularne używanie osuszacza.
Osuszacz powietrza – kupić czy wynająć, co jest powodem wilgoci w domu?
Przed podjęciem decyzji na temat osuszacza powietrza, należy określić przyczynę nadmiernej wilgoci w domu. Wbrew pozorom powodów może być wiele, czasem nawarstwiają się wręcz wymuszają potrzebę osuszenia budynku.
Wilgoć technologiczna
O wilgoci technologicznej można mówić w przypadku nowo wybudowanego budynku lub remontowanego. Wynika to z faktu, że do budowy używa się bardzo dużo wody która musi w naturalny sposób wyparować ze ścian i posadzek. Często z pośpiechu, chcemy aby ten proces nastąpił jak najszybciej, ponieważ blokuje to kolejne etapy budowy.
Wadliwa wentylacja
Wilgoć powstaje też na skutek niesprawnej wentylacji, oraz niewietrzenia pomieszczeń. Para wodna to nic innego jak woda, tyle że w gazowym stanie skupienia. Pojawia się podczas gotowania, prania i suszenia w domu, mycia podłóg, kąpania się czy nawet mycia naczyń. Jeśli para wodna nie zostanie odprowadzona poza budynek, zacznie osadzać się w pomieszczeniach.
Wadliwa izolacja przeciwwilgociowa
Bardzo częstym problemem jest także zawilgocona piwnica lub parter domu na skutek niewłaściwej hydroizolacji budynku. To prowadzi do podciągania kapilarnego i zawilgocenia również ścian znajdujących się na wyższych kondygnacjach. Wilgoć w domu nierzadko wynika także z braku izolacji cieplnej, co jest prostą drogą do pojawiania się pleśni i grzybów na ścianach.
Coraz częściej spotykamy się także ze źle wykonaną izolacją tarasów lub dachu. Na ścianach przyległych można wówczas zauważyć mokre plamami które z czasem pokryją się ciemnymi wykwitami grzybów.
Problem z zawilgoceniem pojawia się także na skutek wysokiego poziomu wód gruntowych, nieprawidłowo wykonanego drenażu lub jego braku. Jeżeli instalacja wodno-kanalizacyjna jest nieszczelna można być pewnym, że pojawi się wilgoć w domu.
W każdym z tych przypadków zalecamy przede wszystkim usunąć źródło wilgoci a następnie można wynająć osuszacz do osuszania ścian. W wielu jednak przypadkach naprawienie wadliwej wentylacji czy też izolacji przeciwwilgociowej jest trudne lub niemożliwe. Wtedy zalecamy kupić domowy osuszacz powietrza który na bieżąco będzie pozbywał się wody z powietrza. Dzięki temu wilgotność powietrza będzie utrzymana na odpowiednim poziomie.
Osuszacz powietrza – kupić czy wynająć, jaki wybrać rodzaj urządzenia?
Do wyboru są różne rodzaje osuszaczy powietrza, należy dobrać urządzenie do rodzaju powstałego problemu i skali szkód, jakie zdążył wyrządzić nadmiar wilgoci. Dużą wydajnością cechują się osuszacze kondensacyjne, które warto wybrać w przypadku bardzo wysokiego poziomu zawilgocenia. Jeśli wilgotność powietrza wynosi co najmniej 80%, a temperatura powietrza średnio 20 stopni Celsjusza, urządzenie to będzie działać bardzo efektywnie. Zdecydowanie lepiej w niższych temperaturach powietrza sprawdza się osuszacz adsorpcyjny, który wyróżnia się stałą wydajnością bez względu na temperaturę otoczenia. Osuszacz adsorpcyjny jest to uniwersalne urządzenie, które sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, niezależnie od temperatury otoczenia.
Do wyboru mamy osuszacze domowe, budowlane lub przemysłowe. Wiedząc już, jaki wybrać model urządzenia, można zastanowić się nad tym czy kupić osuszacz powietrza czy wynająć.
Osuszacz powietrza – kwestie finansowe
Przy problemach z wysokim poziom wilgoci, wiele osób staje przed dylematem dotyczącym tego, czy lepiej osuszacz powietrza – kupić czy wynająć. Zakup nowego urządzenia wiąże się z niemałymi kosztami, co stanowi główną przeszkodę i skłania do wypożyczenia go. W przypadku wynajmu płaci się tylko niewielki ułamek jego całkowitej wartości. Jeśli ktoś nie będzie używać go każdego dnia przez długi czas, to warto zdecydować się na wypożyczenie urządzenia na określony czas. Cena wynajęcia osuszacza powietrza wynosi średnio 15-50 złotych za dobę. Dla przykładu zakup domowego osuszacza powietrza wiąże się z wydatkiem rzędu 1500 złotych. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszty eksploatacyjne, a pobór prądu przy ciągłej pracy urządzenia może wynosić nawet do 1000 W. W tym wypadku należy zainwestować w osuszacz energooszczędny .
Osuszacz powietrza – kiedy lepszym wyborem będzie zakup urządzenia?
Na zakup osuszacza powietrza decydują się przede wszystkim duże firmy, które używają urządzenia długoterminowo. Dysponowanie własnym sprzętem będzie zdecydowanie wygodniejszym i ekonomiczniejszym rozwiązaniem przy częstym stosowaniu. Ponadto nowe urządzenie jest objęte gwarancją, spełnia wszystkie odgórnie narzucone normy. Niestety każdego dnia zakupiony osuszacz powietrza traci na wartości, pojawia się też problem ze sprzedażą niepotrzebnego już urządzenia w przyszłości. Osuszacz wymaga regularnych przeglądów technicznych, trzeba też zadbać o jego właściwe przechowywanie, wygospodarować na to dodatkową przestrzeń.
Osuszacz powietrza – kiedy bardziej opłacalne będzie wypożyczenie urządzenia?
Jeśli osuszacz powietrza potrzebny jest tylko tymczasowo, np. do osuszenia wilgoci technologicznej, lub do osuszania po zalaniu, ekonomiczne będzie wypożyczenie go na określony czas. Wynajem to świetne rozwiązanie podczas budowy domu, aby odparować wodę ze ścian i posadzek po wykonanych pracach budowlanych. Przyspieszenie schnięcia materiałów jest skutecznym sposobem na uniknięcie wielu problemów w przyszłości z zawilgoceniem budynku i przyśpieszenie prac.
Warto wynająć oczyszczacz powietrza w przypadku remontu, tynkowania i malowania ścian. Do zalet wynajmu zaliczyć można duży wybór, serwis i gwarancję w przypadku uszkodzenia lub awarii sprzętu. Serwisowaniem i przeglądami technicznymi zajmuje się wypożyczalnia. W momencie, gdy urządzenie przestanie być potrzebne, wystarczy je oddać. Można też przetestować różne modele i w każdej chwili skorzystać z innego.
Jak osuszyć mieszkanie po zalaniu
- Opublikowany Laura Leszczyńska - Administrator strony
Jak osuszyć mieszkanie po zalaniu ?
Zastanawiasz się czy możesz sam osuszyć swoje mieszkanie lub dom po zalaniu?
W naszej wypożyczalni możesz wypożyczyć praktycznie każde urządzenie niezbędne do usuwania skutków zalania, a także wilgoci technologicznej w nowo wybudowanych obiektach. Często zdarza się tak, że sam osuszacz i wentylator wystarczy by osuszyć pomieszczenie np. w 5-7 dni. Dlatego wypożyczenie urządzeń i ich obsługa samodzielnie pozwala uniknąć dodatkowych kosztów.
Wynajem urządzeń zalecamy przede wszystkim w przypadku osuszania wilgoci technologicznej, gdzie mamy pewność, że wilgoć powstała w wyniku użycia znacznej ilości wody wiążącej materiały budowlane . Mówimy tu o osuszaniu tynków i posadzek w trakcie budowy lub remontu.
Jak obsłużyć osuszacz powietrza
Obsługa osuszacza i wentylatora nie jest dużym wyzwaniem. Te cięższe urządzenia posiadają koła, dzięki czemu przemieszczanie ich z pomieszczenia do pomieszczenia jest proste. Ważne by regularnie wylewać zebraną wodę ze zbiorników by nie doszło do przelania. Profesjonalne osuszacze powietrza mają w większości odprowadzenie wody do zewnętrznego zbiornika przez co pracują non stop. Jako zbiorników używa się większych wiader lub kast budowlanych, które zapełniają się przynajmniej raz na dobę.
WAŻNE
Należy jednak pamiętać, że w wyniku awarii wodnej rur woda może dostać się do strefy izolacji posadzki, a w tym przypadku osuszanie po zalaniu nie jest już takie proste. Dlatego zawsze po zalaniu mieszkania lub domu w wyniku awarii wodnej zalecamy wizytę naszego technika by ocenił jaki obszar uległ zalaniu. Koszt takiej wizyty to 150-300 zł w zależności od wielkości zalania oraz użytych urządzeń pomiarowych. Czasem zdarza się, że należy zrobić otwory w posadzce i zrobić pomiary sondą by upewnić się, że woda nie dostała się do strefy izolacji posadzki.
Po wizycie i pomiarach technika otrzymasz informacje nt. obszaru zalania oraz wykaz urządzeń które należy użyć. Otrzymasz także informację jak długo urządzenia powinny pracować by całkowicie usunąć wilgoć z pomieszczenia.
W praktyce dość często spotykamy się ze żle przeprowadzonym osuszaniem przez błędnie oceniony obszar zalania. Osuszacze powietrza pracowały w pomieszczeniach przez dłuższy czas bez efektu. Okazuje się, że powinny zostać użyte pompy podposadzkowe bo woda jest zamknięta w strefie izolacji. Takie błędy podwajają koszty dlatego tym bardziej zachęcamy by skonsultować się z technikiem zanim zaczniemy osuszać na własną rękę.
Jeśli posiadasz w domu drewniane podłogi, antyki, lub inne dzieła sztuki, mogą one ulec zniszczeniu w wyniku zbyt agresywnego osuszania.
Instrukcja jak osuszyć mieszkanie po zalaniu
Jeśli chcesz sam podjąć się osuszania powinieneś być wyposażony w miernik wilgotności powietrza. Nie musi być to profesjonalne urządzenie. Ważne by prawidłowo pokazywało aktualną wilgotność i temperaturę powietrza. Dzięki temu będziesz mógł kontrolować postępy osuszania. Dobrze jest notować codzienny odczyt wilgotności w pomieszczeniu.
Odpowiedni dobór urządzeń
Zalecamy użycie osuszaczy kondensacyjnych bez względu na panującą temperaturę na zewnątrz. Osuszacze te są najbardziej wydajnymi urządzeniami na rynku przy utrzymaniu wyższej temperatury powietrza. Jeśli temperatura w pomieszczeniu jest poniżej 18 ° C zalecamy dodatkowo użyć elektrycznych nagrzewnic powietrza.
Zobacz tutaj jak działa taki osuszacz powietrza
By osuszacze skutecznie usuwały wilgoć z pomieszczenia potrzebne są 4 wymiany powietrza na godzinę. W praktyce kierujemy się parametrem przepływu powietrza osuszacza.
Zakładając, że nasze pomieszczenie do osuszenia ma 5 m. szerokości, 4 m. długości i 2,7 wysokości potrzebny nam osuszacz o wydajności przepływu powietrza około 216 m3/h.
A oto wzór
4 x 5 = 20 m2 x 2,7 = 54 m3
Skoro potrzebujemy 4 wymiany powietrza na godzinę
54 x 4 = 216
Osuszacze pracują zawsze w obiegu zamkniętym, przy zamkniętych oknach i zakrytych kratkach wentylacyjnych.
W każdym pomieszczeniu należy wprowadzić dodatkową cyrkulację powietrza w postaci wentylatora. Jego wydajność przepływu powietrza nie powinna być mniejsza niż połowa wydajności osuszacza. Zadaniem wentylatorów jest zrywanie warstwy granicznej z mokrej powierzchni, dzięki czemu szybciej schnie.
Jak odpowiednio ustawić urządzenia w pomieszczeniu
Ustawienie rozpoczynamy od wentylatora którego wydmuch powinien być skierowany na ścianę w odległości ok 50 -100 cm. Następnie ustawiamy osuszacz w odległości ok 100 cm od wentylatora tak, by suche powietrza osuszacza było skierowane w kierunku wlotu powietrza wentylatora. Wygląda to tak, że wentylator pobiera suche powietrze którym dmucha na mokrą ścianę. Należy także zabezpieczyć odpowiednią odległością od ściany wlot powietrza osuszacza by mógł on swobodnie pracować.
Mamy nadzieję, że ten artykuł był dość czytelny i pomógł przy samodzielnym osuszaniu. Jeśli jednak wolisz by osuszanie Twoich pomieszczeń po zalaniu było przeprowadzone przez profesjonalistów, lub masz pytania dotyczące wynajmu urządzeń zapraszamy do kontaktu.
Osuszanie ścian – jak się za to zabrać ?
- Opublikowany Laura Leszczyńska - Administrator strony
Osuszanie ścian
Osuszanie ścian – Potrzebujesz porady lub usługi osuszania budynków ? Skontaktuj się z nami, wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie !
Problemem wielu osób są zawilgocone pomieszczenia, czego przyczyną może być wiele czynników. Nie zawsze wynika to z zalania, ale też z niewłaściwej izolacji, niesprawnej wentylacji itd. Kluczowe zawsze będzie znalezienie źródła problemu, aby można było go wyeliminować, po czym przystąpić do naprawiania powstałych szkód i wdrożenia metod zapobiegających ponownemu zawilgoceniu. Obecnie osuszanie ścian przeprowadza się na wiele sposobów, w zależności od rodzaju i skali problemu. Czasem wystarczy wynajem osuszacza powietrza, innym razem konieczne będzie sięgnięcie po bardziej inwazyjne metody typu osuszanie podposadzkowe z użyciem urządzeń ssąco-tłoczących. Tego typu prace najlepiej jest powierzyć profesjonalnej ekipie, która znajdzie źródło problemu, dobierze optymalną metodę i przeprowadzi prawidłowo wszystkie niezbędne zabiegi.
Zawilgocenie ścian wewnętrznych – jakie są tego przyczyny?
Zbyt wysoki poziom wilgoci w pomieszczeniach, który utrzymuje się przez dłuższy czas, stanowi poważny problem. Należy temu przeciwdziałać, jeśli nie ma to wpływać negatywnie na stan zdrowia domowników i materiały wykończeniowe. Jedną z najczęstszych przyczyn zawilgocenia domu jest niewłaściwe działająca/wykonana wentylacja pomieszczeń. Skutkuje to pojawieniem się wilgoci przede wszystkim w kuchni, łazience i sypialni. Problem dotyczy głównie małych pomieszczeń. Kolejną przyczyną zawilgocenia ścian jest ich niewłaściwa izolacja termiczna lub jej brak. W efekcie dochodzi do skraplania się wody na oknach oraz powierzchni ścian. Źródłem problemu jest często słaba izolacja fundamentów, szczególnie w startych budynkach. Podnoszące się wody gruntowe skutkują wzrostem poziomu wilgotności.
Osuszanie ścian jest też konieczne po ich zalaniu, do czego najczęściej dochodzi w wyniku awarii rur lub instalacji ogrzewania podłogowego. Do zawilgocenia obiektów budowlanych dochodzi na skutek starzenia się materiałów budowlanych i izolacyjnych które tracą z czasem swoje właściwości. Problem nasilają opady atmosferyczne, które wnikają w głąb przegród. Przy braku drenażu lub jego niewłaściwym wykonaniu wody opadowe napierają na fundamenty uszkadzając je.
Osuszanie ścian wewnętrznych – dlaczego jest to takie ważne?
Osuszanie wewnętrznych ścian jest niezwykle ważne, gdyż zawilgocenie ścian i fundamentów wiąże się z wieloma problemami. Powstaje bardzo niekorzystny mikroklimat, który ma negatywny wpływ na materiały budowlane i wszystkich przebywających w takich wnętrzach – dotyczy to zarówno ludzi, jak i zwierząt. Wszędzie tam, gdzie długotrwale utrzymuje się podwyższona wilgotność powietrza, dochodzi do pogorszenia warunków bytowych. Kolejnym problemem jest obniżenie izolacyjności cieplnej materiałów, co skutkuje coraz większą utratą ciepła, czyli ponoszeniem kosztów związanych z ogrzewaniem budynków. Powstaje tez zagrożenie korozją biologiczną, co prowadzi do niszczenia materiałów budowlanych i wykończeniowych. Podwyższony poziom wilgoci w domu sprzyja namnażaniu chorobotwórczych drobnoustrojów. Grzyby, pleśnie i bakterie przyczyniają się do powstawania wielorakich jednostek chorobowych oraz osłabienia układu odpornościowego.
Osuszanie ścian po zalaniu – jakich metod się używa?
Usunięcie wilgoci może być przeprowadzane metodami nieinwazyjnymi takimi jak :
- Nagrzanie pomieszczeń i wietrzenie,
- Osuszanie kondensacyjne,
- Mikrofalowe osuszanie ścian,
- Adsorpcyjne osuszanie budynków,
- Osuszanie podposadzkowe.
Z inwazyjnych metod zapobiegających przedostawaniu się wilgoci wymienia się:
- Iniekcję podciśnieniową,
- Iniekcję termiczną,
- Podcinanie muru,
- Tynki renowacyjne,
- Inwazyjną metoda z użyciem mikrofal.
Osuszanie budynków cena
Do osuszania budynków stosuje się również różnego typu urządzenia, które można wynająć. Ceny osuszaczy zależą od ich rodzaju, wydajności. Za wypożyczenie modelu pochłaniającego 20 litrów wilgoci na dobę trzeba zapłacić zwykle około 20 złotych. Urządzenie to okazuje się być wystarczająco skuteczne przy metrażu do 75 metrów sześciennych.
Do dyspozycji są także nagrzewnice, na koszt których wpływa przede wszystkim rodzaj zasilania, moc i przestrzeń działania. Najtańsze są te elektryczne, następie gazowe i olejowe. Ceny wahają się miedzy 13 a 60 złotych za wypożyczenie na dobę. Istotne będzie to, aby zastosować więcej niż jedną metodę osuszania ścian, co zagwarantuje większą skuteczność i pozwoli szybciej uporać się z zaistniałym problemem. W przypadku zawilgoconych ścian należy jak najszybciej podjąć właściwe kroki, aby przeciwdziałać poważnym konsekwencjom. Najlepiej zlecić osuszanie budynków doświadczonym profesjonalistom, którzy posługują się specjalistycznym osprzętem.
Jakie są metody osuszania fundamentów?
Osuszanie fundamentów to nie to samo samo co osuszanie budynków po zalaniu. Osuszanie fundamentów ma na celu wyeliminowanie problemu w postaci podciągania kapilarnego. W pierwszej kolejności trzeba znaleźć źródło zawilgocenia, aby można było dobrać odpowiednią metodę i przystąpić do wykonania konkretnych zabiegów naprawczych. Stosowane są metody mechaniczne, chemiczne oraz elektro-fizyczne. W przypadku tych pierwszych wymienia się osuszanie budynków za pomocą podcięcia fundamentu, zastosowanie metody dwukośnej V lub technologii wciskania blachy ze stali nierdzewnej. Najczęściej wykonuje się wtórną izolację poziomą, połączoną z zabiegami osłonowymi.
Zabezpieczanie ścian iniekcją ciśnieniową
Zabezpieczanie ścian metodą iniekcji jest obecnie najskuteczniejszym sposobem na walkę z podciąganiem wilgoci. Iniekcję ciśnieniową stosuje się przy bardzo dużym zawilgoceniu ścian. Wykonywane są specjalne nawierty iniekcyjne o średnicy do kilkunastu milimetrów przy niskim kącie nachylenia. Najpierw trzeba oczywiście przygotować odpowiednio podłoże, a po wwiercaniu otworów w ścianie przechodzi się do iniekcji płynu. Na koniec otwory po iniekcji są wypełniane specjalną zaprawą uszczelniającą.
• Iniekcja ciśnieniowa cena
Osuszanie ścian za pomocą iniekcji ciśnieniowej jest usługą wycenianą w każdym przypadku indywidualnie. Fachowcy muszą wykonać odpowiednie badania poprzedzające iniekcję, aby określić skalę powstałego problemu. Na podstawie uzyskanych danych można dopiero dobrać odpowiedni środek iniekcyjny. Określa się wartość ciśnienia oraz trzeba ustalić liczbę otworów, ich średnicę i rozstaw.
Za iniekcyjne osuszanie ścian trzeba zapłacić średnio od 80 do 150 złotych za metr bieżący. Do tego należy jeszcze doliczyć robociznę i użyte materiały. Na cenę w dużym stopniu wpływa grubość muru – wraz z jej wzrostem rośnie też cena usługi.
Z kolei osuszanie ścian za pomocą podcinania wiąże się z większymi wydatkami, średnio 500 złotych za metr kwadratowy, co wynika ze skomplikowania i czasochłonności tej usługi.
I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Osuszenie budynku na czym polega ?
- Opublikowany Laura Leszczyńska - Administrator strony
Osuszenie budynku
Osuszenie budynku jest konieczne gdy ściany wewnętrzne budynku i przegrody budowlane są zawilgocone. Może tak się zdarzyć z różnych powodów. Przede wszystkim są to różnego rodzaju czynniki atmosferyczne jak intensywne deszcze, podtopienia i im podobne. Najbardziej narażone są tu oczywiście ściany podpiwniczeń. Często zdarza się również zalanie mieszkania spowodowane awarią instalacji wodnej na wyższej kondygnacji (albo nieostrożnością). Wadliwie wykonana izolacja przeciwwilgociowa fundamentów to także częsta przyczyna. W tym przypadku osuszanie trzeba połączyć z innymi pracami, zmierzającymi do usunięcia źródeł problemu. Warto przyjrzeć się nico lepiej tej kwestii i technikom osuszania, jakie są w tym momencie dostępne. Nasza firma zajmuj się profesjonalnym osuszaniem budynków od wielu lat. W ofercie mamy możliwość wypożycza sprzętu niezbędnego do osuszania. W każdym z naszych oddziałów otrzymasz fachową pomoc i niezbędny sprzęt. Nasz Gdański oddział funkcjonuje od ponad 23 lat co daje gwarancje skuteczności i fachowego podejścia do problemu.
Osuszenie budynku – forum
Wiele osób w sytuacji, w której osuszanie jest pilnie potrzebne, nie ma pomysłu skąd czerpać wiarygodną wiedzę na ten temat. W dzisiejszych czasach dostępne są bardzo różne techniki, które najlepiej sprawdzają się w różnych sytuacjach. Dlatego też, zanim zabierzemy się do pracy, wypożyczymy odpowiedni sprzęt, albo wynajmiemy profesjonalną firmę zajmującą się osuszaniem, należy zgromadzić na ten temat nieco informacji. Tylko gdzie ich szukać? ZdecydowaniE najlepszym rozwiązaniem jest wizyta na specjalistycznym forum dotyczącym osuszania zawilgoconych budynków. Znaleźć można na nim nie tylko porady fachowców dotyczące konkretnych sytuacji, które mogą się przydarzyć, ale również informacje o dostępnych obecnie technikach, cenach usług i wiele innych.
Iniekcja podciśnieniowa – nie tylko osuszanie ścian
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, osuszenie budynku może być konieczne z powodu źle wykonanej, albo zniszczonej (z powodu upływu czasu) izolacji przeciwwilgociowej fundamentów. Taki problem jest nader częsty w starych budynkach, w których izolacje były wykonywane dość nietrwałymi i często zawodnymi metodami. Co można zrobić w takiej sytuacji? Samo zastosowani osuszaczy nic tu nie da. Nawet jeżeli uda nam się całkowicie osuszyć ściany, to i tak problem bardzo szybko powróci. Wykonanie nowej izolacji przeciwwilgociowej w wielu przypadkach nie wchodzi w grę. Wiązałoby się to z koniecznością przeprowadzenia bardzo poważnych i kosztownych prac. Choć my osobiście zalecamy właśnie klasyczne odtworzenie izolacji
Na szczęście dzisiaj jest już dostępna relatywnie tania i skuteczna, a przede wszystkim łatwa metoda odtworzenia izolacji. Jest nią iniekcja podciśnieniowa. Metoda ta dość często błędnie nazywana jest osuszaniem budynków, choć nie wiąże się z fizycznym osuszaniem wody z murów. Na czym więc polega iniekcja podciśnieniowa i kiedy się ją stosuje? Aby to wyjaśnić. należy powiedzieć nieco więcej temat właściwości samego muru. Obecnie materiały budowlane są zawsze w jakimś stopniu porowate. W strukturze muru występują więc mikro kanaliki, w których występują zjawiska kapilarne, które mają związek z napięciem powierzchniowym wody. Wilgoć jest dosłownie wciągana przez porowate mury. Dlatego też zawilgocenie często następuje drogą wstępującą – od źle zaizolowanych fundamentów w górę, wbrew grawitacji.
Na czym polega iniekcja
Metoda iniekcji podciśnieniowej polega więc na fizycznym zablokowaniu kanalików kapilarnych. Ze względu na ich ilość i mikro rozmiary, konieczne jest zastosowanie nowoczesnych środków. Płyn iniekcyjny to preparat na bazie silikatów, które w odpowiednim środowisku krystalizują i całkowicie blokują nieszczelności w murze. Proces ten nie następuje od razu, ale jest rozciągnięty w czasie, dlatego też preparat przed całkowitą krystalizacją przesiąka całą powierzchnię muru.
Jego aplikacja wiążę się z koniecznością wstępnego osuszenia ścian tradycyjnymi metodami – aby płyn iniekcyjny mógł w nie wniknąć, najpierw należy usunąć wodę. Następnie usuwa się zawilgocone tynki i w ścianie wierci specjalne otwory iniekcyjne. W otworach umieszcza się lejki, którymi preparat będzie spływał, powoli nasycając cały mur. Alternatywnie można zastosować również specjalny żel do osuszania murów, który w otwory musi być wciskany ręcznie. Proces trwa zazwyczaj od 24, do nawet 48 godzin. Po iniekcji mur musi pozostać nieosłonięty przez około trzy tygodnie. W tym czasie w pełni kończy się proces krystalizacji, resztki wody odparowują, a ściana staje się całkowicie szczelna. Po trzech tygodniach można wypełnić masą uszczelniającą otwory iniekcyjne i odtworzyć tynki.
Osuszenie budynku z użyciem osuszaczy powietrza
Przed odtworzeniem izolacji metodą iniekcji podciśnieniowej konieczne jest dokładne osuszenie murów. Używa się do tego osuszaczy o różnorodnej konstrukcji. Najprostszą budowę mają tradycyjne wentylatory, które doskonale sprawdzają się w przypadku osuszania ścian o niewielkim stopniu zawilgocenia. Metoda ta wymaga skutecznej wentylacji i znajduje zastosowanie w czasie, kiedy temperatura powietrza jest dość wysoka a wilgotność niska. Bardzo wysoką skutecznością charakteryzują się osuszacze adsorpcyjne. Są to urządzenia, które przepuszczają powietrze znajdujące się w pomieszczeniu przez specjalne filtry, zawierające substancje absorbujące wodę, dzięki czemu wilgotność spada. Woda z murów jest z kolei absorbowana przez suche powietrze w pomieszczeniu. Na podobnej zasadzie działa osuszanie przy użyciu osuszaczy kondensacyjnych, z tym że samo urządzenie nie absorbuje, ale skrapla wilgoć z powietrza. Zarówno osuszanie kondensacyjne, jak i adsorpcyjne nie wymagają wentylacji. Coraz bardziej popularne są również osuszacze mikrofalowe, które pozwalają na bardzo szybkie i bardzo skuteczne suszenie murów, jednak wymagają intensywnej wentylacji i zachowania środków bezpieczeństwa.
Osuszenie budynku ceny
Ceny osuszania murów zależne są od koniecznych do wykonania prac. Osuszanie po niewielkim zalaniu, kiedy zawilgocona jest wyłącznie zewnętrzna warstwa muru, nie stanowi dużego kosztu. Nieco inaczej sprawa wygląda w poważniejszych przypadkach, jak na przykład podtopienia, kiedy proces osuszania wymaga zastosowania bardziej zaawansowanych technik i trwa nieco dłużej. Oczywiście wszystko zależy również od tego, czy zdecydujemy się tylko na wypożyczenie sprzętu, czy na zaangażowanie do osuszania profesjonalnej ekipy. Zdecydowanie najdroższe jest osuszanie iniekcyjne. Ostateczna cena zależeć będzie też od grubości murów i ich powierzchni. Zapraszamy do zapoznania się z naszym cennikiem albo do bezpośredniego kontaktu. Z chęcią odpowiemy na wszelkie pytania.
Zawilgocenie ścian wewnętrznych
Zawilgocenie ścian wewnątrz budynków może mieć różne źródła. Niezależnie od tego, zawsze konieczne jest przeprowadzenie osuszania z kilku względów:
1. W zawilgoconych ścianach rozwijają się niebezpieczne dla zdrowia grzyby. Mogą być one przyczyną alergii oddechowych, a obecność w powietrzu wytwarzanych przez nie toksyn w długich okresach czasu prowadzi również do znacznie poważniejszych problemów zdrowotnych.
2. Duża wilgotność ścian przekłada się na zbyt dużą wilgotność powietrza, co szkodzi nie tylko ludziom, ale również znajdującym się w domu sprzętom.
3. Zawilgocenie ścian jest przyczyną zniszczenia warstwy farny i pogorszenia ich wyglądu. Może to nawet prowadzić do całkowitego zniszczenia i konieczności wymiany tynków.
Osuszanie ścian wewnętrznych
Zawilgocenie ścian często związane jest to ze zbyt dużą wilgotnością powietrza. Po przeprowadzeniu profesjonalnego osuszania należy rozważyć wprowadzenie na stałe domowych osuszaczy. Jeżeli związane jest z przenikaniem kapilarnym wilgoci z niższych partii budynku (albo ze źle zabezpieczonego dachu), to po dokładnym osuszeniu konieczne będzie również odtworzenie izolacji. W przeciwnym razie problem będzie nawracał.
Osuszanie ścian po zalaniu
Zalanie domu może mieć różne przyczyny. Najczęściej jest to awaria instalacji wodnej albo zwyczajna nieuwaga, któregoś z domowników. Może też być skutkiem podtopień, które zdarzają się na przykład, kiedy działka, na której zlokalizowany jest budynek znajduje się na terenie zalewowym. Metodę osuszania należy zawsze dobrać w zależności od stopnia przesiąknięcia murów wodą. Ale i także temperatury powietrza i możliwości zapewnienia skutecznej wentylacji w pomieszczeniu. Jeżeli izolacja fundamentów jest nienaruszona, to samo osuszanie murów jest w tym przypadku całkowicie wystarczające.
Wynajem osuszacza powietrza
- Opublikowany Laura Leszczyńska - Administrator strony
Osuszacz powietrza wynajem jest często szybszą i mniej kosztowną drogą do pozbycia się nadmiernej wilgoci w domu. Najczęściej decydujemy na wynajem osuszaczy w celu usunięcia wilgoci technologicznej powstałej w trakcie budowy lub remontu. U nas wynajmiesz osuszacz online, pomożemy także w doborze urządzeń. Może skorzystać z transportu urządzeń jak również możesz samodzielnie odebrać sprzęt z jednego z naszych oddziałów.
Czym jest osuszacz powietrza?
W przypadku gdy interesuje nas osuszacz powietrza wynajem powinien zostać poprzedzony odpowiednim przygotowaniem. Warto dowiedzieć się, czym jest to urządzenie oraz jak z niego korzystać. Jest to urządzenie emitujące to otoczenia maksymalnie osuszone powietrze, z którego praktycznie całkowicie są wyeliminowane cząsteczki pary wodnej. Dzięki temu, kiedy zostaje ono rozprowadzone w pomieszczeniu, gdzie wilgotność jest duża, pochłania wodę niczym gąbka osuszając tym samym ściany i podłogi. Następnie osuszacz pobiera powietrze pełne wilgoci. Zawarte z nim substancje wykazujące zdolność absorpcji. Para wodna z powietrza jest zatrzymywana we wnętrzu osuszacza, a do pomieszczenia z powrotem trafia suche powietrze. Mieszkańcy Szczecina z powodzeniem samodzielnie skorzystają z takiego urządzenia, chcąc osuszyć piwnice i inne pomieszczenia.
Jak sprawdzić, czy osuszacz powietrza sprawdzi się w danym przypadku?
Kiedy mamy wątpliwości czy osuszacz powietrza wynajem tego urządzenia oraz jego samodzielne stosowanie się sprawdzą, wówczas warto przedyskutować to z firmą wypożyczającą takie urządzenia. Należy przedstawić jej okoliczności, w jakich doszło do zalania, przekazać jak długo woda znajdowała się w pomieszczeniu oraz opisać jego ogólny stan. Inaczej wyglądają zalania na pomorzu, będące np. wynikiem cofki, a inaczej te występujące w piwnicach Wrocławia. Jeśli nie ma przeciwwskazań i potrzebny nam osuszacz powietrza wynajem będzie najlepszą opcją. Kupno może być kosztowne i przede wszystkim nieopłacalne.
WYPOŻYCZALNIA OSUSZACZY POWIETRZA
- DOMOWE
- BUDOWLANE
- ADSORPCYJNE
- KONDENSACYJNE
- POMPY PODPOSADZKOWE
Osuszacz powietrza domowy 25 L wynajem
- Wydajność osuszania do 25 litrów na dobę.
- Wbudowany higrostat ( 30 to 80% RH ).
- Niskoenergetyczny tryb suszenia prania.
- Niski pobór energii zaledwie 270 W.
- 4 tryby pracy.
- Inteligentny system sterowania Meaco.
- Duży wyświetlacz cyfrowy.
- Nowoczesny silnik prądu stałego.
- Licznik pracy.
- Zabezpieczenie przed dziećmi.
- Mocny uchwyt do przenoszenia.
- Jonizator do oczyszczania powietrza.
Osuszacz powietrza domowy TTK 75 S 20L
- Wydajność 20 l/24h
- Przepływ powietrza 180 m³/h
- Moc maksymalna: 0,33 kW
Osuszacz powietrza wynajem cena — czyli ile należy zapłacić za skorzystanie z osuszacza?
Jeżeli niezbędny jest nam osuszacz powietrza wynajem podobnego sprzętu będzie uwarunkowany następującymi czynnikami:
– czasem, na jaki go wypożyczamy,
– rodzajem konkretnego urządzenia,
– zaawansowaniem zniszczeń w danym budynku,
– wydajnością urządzenia,
– rodzajem substancji wykorzystywanej do absorpcji w danym osuszaczu.
Duże znaczenie dla kosztu wynajmu mogą mieć także lokalne stawki, a także aktualne zapotrzebowanie na osuszacze. Ceny mogą wzrastać podczas lokalnych podtopień i intensywnych opadów.
Jeśli chodzi o osuszacz powietrza wynajem może być korzystny, gdyż jest znacznie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż jego kupno czy wynajęcie firmy do osuszenia pomieszczenia. Szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku niewielkich i mało zawilgoconych pomieszczeń.
Osuszacz powietrza wynajem Szczecin
Nasz magazyn znajduję się na ul. Heyki 2 w Szczecinie. Po wcześniejszym umówieniu zaprezentujemy urządzenia oraz pomożemy zabezpieczyć je do transportu.
Wynajem Osuszaczy Wrocław
Coraz częściej zanim zdecydujemy się na zakup osuszacza powietrza chcielibyśmy go przetestować. Bez względu na to czy jest to osuszacz domowy czy budowlany oferujemy możliwość wynajmu większości markowych osuszaczy powietrza. Także na terenie Wrocławia można zobaczyć na żywo wszystkie nasze modele oraz skorzystać z fachowych porad dotyczących optymalnego zastosowania urządzeń.
Nasz oddział we Wrocławiu znajduje się na ul. Kochanowskiego 72,
Osuszacze powietrza wynajem Kraków
Zapraszamy także do naszego oddziału w Krakowie.
Wyeliminowanie wilgoci z pomieszczeń, które wcześniej były zalane może być pracochłonnym i wymagającym zadaniem. Niejednokrotnie konieczne będzie wezwanie ekipy, która wykorzysta odpowiedni sprzęt, by pozbyć się wilgoci i przywrócić pomieszczeniu poprzedni stan. Można też pokusić się o samodzielne osuszenie pomieszczenia. Potrzebne będzie do tego profesjonalne urządzenie. Jeśli chcemy wykorzystać osuszacz powietrza wynajem będzie najlepszym rozwiązaniem.