W celu poradzenia sobie z problemem nadmiernej wilgoci w mieszkaniu bądź domu, wiele osób decyduje się skorzystać ze specjalnych osuszaczy, które automatycznie regulują jej poziom.

Sposób działania osuszaczy powietrza

Osuszacz powietrza ma za zadanie zredukować poziom wilgotności w pomieszczeniach do około 20% – to właśnie ta wartość jest najbardziej korzystna dla naszego komfortu.

Większość tego typu urządzeń wyposażona jest w specjalne czujniki, które reagują, gdy poziom wilgoci przekroczy wspomnianą granicę. Następnie dochodzi do uruchomienia mechanizmu osuszacza, który redukuje wilgoć. Jego budowa uzależniona jest od typu urządzenia. Obecnie na rynku wyróżniamy:

• osuszacze kondensacyjne: gdy powietrze zostanie zassane, dochodzi do jego skroplenia i przeniesienia do specjalnego pojemnika z wodą. Przed usunięciem powietrza na zewnątrz, zostaje ono w niewielkim stopniu ogrzane (o około 2 stopnie Celsjusza). Głównym elementem w budowie urządzenia jest kompresor.

• osuszacze absorpcyjne: wilgoć pobierana jest za pomocą rotora. Powietrze zostaje ogrzane o 10 stopni Celsjusza, a następnie usunięte na zewnątrz urządzenia. Sprawdza się ono przede wszystkim w chłodnych pomieszczeniach.

• osuszacze kondensacyjne: wyposażone są w wymienniki i parowniki, które najlepiej sprawdzają się w pokojach niewielkich i łazienkach. Powietrze zostaje natomiast osuszone i oczyszczone przez jego schłodzenie.

Bezpieczeństwo

Jak działają osuszacze powietrza –  czy są bezpieczne ?

Osuszanie powietrza za pośrednictwem tego typu urządzeń jest bardzo skuteczne, niemniej niektóre osoby mają wątpliwości co do ich szkodliwości. Prawdą jest, iż pewne modele osuszaczy produkują spore dawki jonów, promieniowania UV oraz ozonu. Mowa tu jednak wyłącznie o produktach znikomej jakości, które kuszą konsumentów przede wszystkim swoją bardzo niską ceną.

Wszystko to sprawia, że kupując osuszacz powietrza, powinniśmy zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów został wytworzony. Najczęściej są sprawdzone tworzywa sztuczne. Wszelkie mechanizmy muszą natomiast posiadać stosowne atesty, które będą dla nas gwarantem pełnego bezpieczeństwa.

Masz więcej pytań ? Zadzwoń do nas 058 663 67 68. Nasi technicy chętnie udzielą Ci niezbędnych wskazówek.