Problem kondensacji pary wodnej w mieszkaniu jest niezwykle powszechny i okazuje się głównym powodem pojawiania się pleśni na elementach konstrukcyjnych budynku, a nawet w szafach czy na ubraniach.

Oczywiście wszystkiemu winna jest zbyt duża wilgoć, która powstaje poprzez gotowanie, zmywanie, użytkowanie łazienki i systemów grzewczych, a nawet przez suszenie ubrań. Jeżeli w naszym mieszkaniu nie dysponujemy sprawnie funkcjonującą wentylacją bądź odpowiednią izolacją termiczną, powstająca para wodna będzie się skraplać, co w efekcie doprowadzi do powstania wyżej wymienionych skutków.

Walka z pleśnią

Oczywiście najlepszym sposobem na poradzenie sobie z gromadzącą się wilgocią jest usprawnienie systemu wentylacji. Jeżeli nie jest to możliwe, możemy poradzić sobie trzymając się pewnych zasad. Przede wszystkim, w miarę możliwości, nie stosujmy starych ogrzewaczy na gaz i naftę. Produkują one bowiem spore pokłady wilgoci.

Dbajmy także o to, aby regularnie wietrzyć mieszkanie. Nie zatykajmy więc otworów wentylacyjnych, używajmy okapu, a w łazience zainstalujmy pochłaniacz pary wodnej, który włącza się automatycznie. Dobrym rozwiązaniem okaże się również zakup osuszacza powietrza – na rynku zakupić możemy modele absorpcyjne, chłodnicze, przemysłowe oraz kondensacyjne.

Niezwykle częstym zjawiskiem występującym w mieszkaniach jest kondensacja na oknach, zazwyczaj zaczynająca się w rogach szyb. Powinno być to dla nas znakiem, iż wentylacja w naszych czterech ścianach nie funkcjonuje w sposób prawidłowy.

Co jednak robić, gdy pleśń rozwinie się na tyle, że niemożliwe stanie się odwrócenie tego procesu “domowymi” sposobami? Konieczne okaże się wtedy profesjonalne osuszanie mieszkania. Proces ten powinien zostać połączony z usunięciem pleśni poprzez zastosowanie odpowiednich środków. Wytarcie jej zwykłą szmatką bądź wciągnięcie odkurzaczem okaże się bezcelowe. W wielu przypadkach jedyną szansą będzie interwencja specjalistów.

Pamiętajmy jednak o tym, iż pleśń bardzo szybko może powrócić – w ujęciu długoterminowym będziemy musieli zainwestować w usprawnienie wentylacji mieszkania bądź zakup osuszacza powietrza.

Masz więcej pytań ? Zadzwoń do nas 058 663 67 68. Nasi technicy chętnie udzielą Ci niezbędnych wskazówek