Osuszanie mieszkania po zalaniu lub osuszanie w trakcie budowy
Osuszanie mieszkania po zalaniu – poznaj sprawdzone sposoby
Na wstępie musimy sobie zadać pytanie „co chcemy osuszać” czy jest to wilgoć spowodowana budową lub remontem – czyli tzw. „wilgoć technologiczna”. Czy też jest to awaria wodna lub zalał nas sąsiad.
Zacznijmy od prostszego tematu, czyli wilgoć technologiczna.
Wilgoć technologiczna – jak osuszyć?
Budując dom bądź remontując mieszkanie najczęściej stosujemy materiały stosujemy materiały budowlane zawierające w sobie przede wszystkim wodę. Po nałożeniu na ściany albo wylaniu wylewek taki materiał musi oddać tą wodę i tym samym stać się suchym. To właśnie ta woda jest wilgocią technologiczną.
Wszystkie materiały dążą do wyrównywania wilgotności, czyli mokra ściana oddaje wilgoć do suchego powietrza.
Jeżeli chcemy przyśpieszyć ten proces powinniśmy przede wszystkim wspomóc się osuszaczami powietrza.
Budowlany osuszacz powietrza jest powszechnie znanym urządzeniem na rynku i mamy dostęp do wielu różnych modeli. Łatwo można zostać wprowadzonym w błąd i nieodpowiednio dobrać urządzenie do problemu.
Jakie są osuszacze powietrza ?
Osuszacze powietrza dzielą się na kondensacyjne i adsorpcyjne.
Osuszacz kondensacyjny produkuje jako efekt osuszania wodę, a absorpcyjny odprowadza „zużyte” wilgotne powietrze przez okno lub komin. Osuszacze kondensacje są wygodniejsze w użyciu, stosuję się je w 90% przypadków. Potrzebują one natomiast wyższej temperatury do wydajnego działania. Najbardziej wydajne są w temperaturze od 150C do 250C.
Osuszacz adsorpcyjny natomiast może swobodnie pracować nawet w bardzo niskich temperaturach. Starsze adsorpcyjne modele pobierają dużo prądu a potrzeba odprowadzenia wilgotnego powietrza zmniejsza ich mobilność. Osuszanie mieszkania po zalaniu z wykorzystaniem osuszaczy adsorpcyjnych zalecamy wszędzie tam, gdzie występuje problem z podniesieniem temperatury powietrza.
Pamiętajmy jednak, że w porównaniu z osuszaczami kondensacyjnymi są mniej wydajne pracując w niższych temperaturach otoczenia.
Jak dobrać wydajność osuszacza powietrza ?
Dobranie wydajności urządzenia jest równie istotne
Poza wyborem pomiędzy osuszaczem adsorpcyjnym a kondensacyjnym, należy jeszcze dobrać odpowiednią wielkość (wydajność) osuszacza. Często spotykamy się z sytuacjami, gdzie na duży salon około 60m2 wstawiany jest jeden mały osuszacz. Natomiast do małych pomieszczeń typu łazienka przeznaczony jest duży. Oczywiście duży czy mały mowa tu o jego wydajności a nie gabarytach.
Przyjmujemy, że do skutecznego osuszenia lokalu potrzebne są cztery wymiany powietrza na godzinę. Czyli do skutecznego osuszania pomieszczenia o wielkości 40m2 i wysokości 2,45m (98m3) potrzebujemy osuszacza powietrza o wydajności około 400m3/h
Jak optymalnie rozmieścić osuszacze ?
Rozmieszczenie urządzeń może znacznie przyśpieszyć osuszanie mieszkania po zalaniu
Do przyspieszenia procesu osuszania stosuje się także wentylatory których zadaniem jest zbieranie suchego powietrza. Zalecamy ustawianie wentylatorów wzdłuż ściany tak by pobierały powietrza wylatujące z osuszacza. Cyrkulacja powietrza jeszcze bardziej zwiększy wydajność osuszacza, co znacznie przyśpieszy czas osuszania.
W sytuacji, gdzie mamy do osuszenia parę pomieszczeń, np. cały dom. Gdzie także mamy pomieszczenia małe i duże. Nie musimy oczywiście ustawiać do każdego z nich osuszacza. Można dobrać odpowiednią ilość dużych bądź średnich osuszaczy do kubatury danego poziomu czy pietra. Następnie rozstawić je równomiernie na całym piętrze – zaleca się ustawienie w korytarzach i większych pomieszczeniach. Do małych pomieszczeń takich jak łazienka, garderoba, komórka i pod schodzie, wystarczy, że doprowadzimy suche powietrze wentylatorami.
W przypadku wynajmu osuszaczy z naszej firmy, technik zawsze doradzi, jak najlepiej rozstawić sprzęt osuszający.
Przy właściwie rozstawionych urządzeniach i zachowaniu zalecanej temperatury czas osuszania z wilgoci technologicznej wynosi do 14 dni.
Osuszanie mieszkania po zalaniu w wyniku awarii wodnej.
Podczas gdy wystąpi awaria wodna sytuacja znacznie bardziej się komplikuje. W przypadku dużego zalania w budynkach wybudowanych po 2000 roku zalecamy skorzystanie z usług profesjonalnej firmy zajmującej się osuszaniem. Nie jest zalecane osuszanie po zalaniu na własną rękę. Do usunięcia skutków zalania po awarii wodnej z pewnością nie wystarczy sam osuszacz. Do tego zadania potrzebne są także specjalistyczne pompy do osuszenia strefy izolacji posadzki.
Niestety wielokrotnie mamy do czynienia z sytuacjami wypożyczenia z wypożyczalni ogólnobudowlanej osuszacza. Najczęściej małego na całe mieszkanie czy dom. W takich wypożyczalniach bywa, że urządzenia nie są poprawnie serwisowane przez co ich wydajność niewątpliwie spada . Dodatkowo często też w ogóle nie zwracamy uwagi na wydajność. Ta bowiem ma kluczowe znaczenie w zoptymalizowaniu czasu i kosztu osuszania. W wyniku tego zostajemy z mokrym mieszkaniem i fakturą nie wiadomo za co…
Jak działa profesjonalna firma
Grupa DRYPOL najpierw wysyła technika na pomiary wilgotności i wizję lokalną.
W trakcie tej wizyty klient informowany jest o dokładnym stanie jego lokalu i co należy zrobić. Dokonujemy wstępnej wyceny osuszania z omówieniem całej technologii w jakiej zostanie przeprowadzone osuszanie mieszkania, ilością zastosowanych urządzeń i czasem osuszania.
Technik po przyjeździe do biura wykonuje szczegółową ofertę wraz z protokołem z pomiarów, który zawiera dokumentacje zdjęciową. Na podstawie tak sporządzonych dokumentów nie powinno być żadnych problemów z odzyskaniem z ubezpieczalni odszkodowania. Na koniec osuszania sporządzony jest także protokół końcowy wraz z podaniem ilości zużytej energii elektrycznej.
Zaraz po wystąpieniu awarii wodnej, zanim na miejsce przyjedzie technik można przystąpić do prac które pomogą zmniejszyć szkody i koszty. Jak najszybciej należy zebrać wodę z posadzki. Mieszkanie należy systematycznie wietrzyć o ile nie pada deszcz na zewnątrz.
Jeżeli jest to możliwe można usunąć dylatacje przy podłodze. Jest to cienki pas styropianu lub gąbki pomiędzy posadzką a ścianą. Usunięcie ich poprawi wentylację styropianu pod posadzką (strefy izolacji posadzki).