Grzyb na ścianie pojawia się najczęściej, gdy w naszym mieszkaniu panuje bardzo duża wilgoć. Pleśń przeważnie jest skutkiem zawilgocenia ścian i sufitów, które wynikają głównie z niedostatecznej wentylacji. Grzyby pleśniowe uwielbiają ciepłe, wilgotne i bardzo kwaśne środowisko. Pleśń najszybciej rozwija się w temperaturze 20-30 st.C. Istnieją również specjalne gatunki grzyba pleśniowego, które mogą rozwijać się nawet w temperaturze 5 st.C. Grzyb w bardzo zawilgoconych pomieszczeniach może pojawić się nawet po kilkunastu dniach. Jego obecność sygnalizowana jest charakterystycznym zapachem stęchlizny. W początkowej fazie powinnyśmy odnaleźć niewielkie plamki, w szarym kolorze, których należy bardzo szybko się pozbyć. Jeżeli nie zrobimy tego od razu, to grzyb bardzo szybko się rozwinie i walka z nim będzie bardzo trudna.

Czym jest grzyb na ścianie i jakie stwarza zagrożenie ?

Grzyby pleśniowe, to bardzo szkodliwe organizmy, które rozwijają się w zawilgoconych pomieszczeniach, gdzie brakuje porządnego przewiewu a wilgotność w pomieszczeniu jest zbyt wysoka. Zarodniki grzyba pleśniowego, są praktycznie wszędzie i czekają tylko na odpowiednie warunki, aby móc się bardzo gwałtownie rozrastać. Pleśń na ścianie manifestuje się najczęściej w postaci czarno-rudych plam, których z biegiem czasu szybko przybywa. Grzyby na ścianie wydzielają również bardzo nieprzyjemny zapach i jak łatwo się domyśleć negatywnie wpływają na nasze zdrowie i wygląd mieszkania. Grzyb pleśniowy trzeba bardzo szybko usunąć ponieważ ma działania alergizujące i rakotwórcze. Pleśń potęguje również wiele dolegliwości górnych drów oddechowych.

Jak skutecznie walczyć z grzybem pleśniowym

Aby pozbyć się pleśni z naszego mieszkania, w pierwszej kolejności musimy jak najszybciej dokładnie określić przyczyny nadmiernej wilgoci. Grzyb na ścianie pojawia się najczęściej po zalaniu mieszkania lub w pomieszczeniach, gdzie jest zła wentylacja. Kolejnym krokiem w naszej walce z pleśnią jest likwidacja wszystkich przyczyn nadmiernej wilgoci oraz osuszanie pomieszczenia porażonego grzybem. Jeżeli pozbędziemy się już pleśni, to musimy również pamiętać o tym, aby odpowiednio zabezpieczyć nasze ściany przed ponownym pojawieniem się grzyba i pleśni. Ten cel najlepiej osiągnąć poprzez wymuszenie odpowiedniej cyrkulacji powietrza. W niektórych przypadkach jest to jednak niemożliwe . Wówczas zalecamy zakup kompaktowego osuszacza powietrza, który systematycznie będzie obniżał wilgotność w pomieszczeniu a tym samym zapobiegnie powstawaniu grzyba i pleśni.

 

Masz więcej pytań ? Zadzwoń do nas 058 663 67 68. Nasi technicy chętnie udzielą Ci informacji