Problemy wilgoci i pleśni w mieszkaniu, profilaktyka.

Jednym z głównych skutków problemów z wilgocią w domu jest pleśń. Pleśń jest częścią grupy mikroorganizmów zwanej grzybami, które również zawierają grzyby i drożdże. Pleśń jest znana większości ludzi i kojarzy się z żywnością głownie na pieczywie lub owocach. Pleśń jest naturalna w łańcuchu żywnościowym. Jednakże, jeśli rośnie wewnątrz mieszkań, jej forma jest problemem.

PLEŚŃ MOŻE SPOWODOWAĆ:

 –  nieestetyczne plamy;

 – uszkodzenia malowanych powierzchni, drewna, płyt gipsowo-kartonowych, płyt sufitowych i tkanin;

 – uszkodzenia przedmiotów osobistych;
– alergie;

 – choroby.

Sama forma pleśni nie powoduje uszkodzeń konstrukcji domu lub budowlanych, jednak jest to znak, że zaczynają się potencjale problemy z wilgocią, które mogą powodować gnicie drewna i korozje stalowych konstrukcji. Przykładowe objawy:

 – przebarwienia na powierzchniach takich jak ściany, sufity i meble;

 – czarne ślady gromadzące się w dolnej części ram okiennych i na parapetach;

 – plamy na dywanach;

 – pleśń na zasłonach i tylnych częściach mebli

 – plamy na rzeczach osobistych

 – na obszarach takich jak pudełka do przechowywania i odzieży;

 – nieprzyjemnego zapachu;

 – gnicie drewna.

ZAPOBIEGANIE PLEŚNIENIU

Pleśń wymaga wilgoci i żywności jako środowiska dla rozwoju. Niektóre gatunki i formy mogą rosnąć jeśli wilgotność względna powietrza w pomieszczeniach jest wystarczająco wysoka, podczas gdy inne wymagają wody. Aby uniknąć większości problemów z pleśnią, należy zachować materiały suche kontrolując otaczającą wilgoć, zapewniając wentylację i utrzymanie wewnątrz powierzchni na tyle wysokich temperatur aby zapobiec kondensacji. Jeśli forma pleśni jest obecna, należy oczyścić dotknięte obszary tak szybko, jak to możliwe, oraz określić i ustalić źródło wilgoci, które pozwala na wzrost formy.

METODY OCZYSZCZANIA PLEŚNI

Małe obszary z widoczną pleśnią można oczyścić stosując bezzapachowy detergent na powierzchnię dotkniętą formą. Jeśli jest więcej takich obszarów lub są one większe powinny zostać ocenione przez fachowców. Zwykle wiąże się to z zalecanym oczyszczaniem i osuszaniem specjalistycznym sprzętem.

JAK CZYŚCIĆ NIEWIELKIE OBSZARY PLEŚNI:

 – używając rękawiczek gumowych;

 – używając maski;

 – używać okularów ochronnych;

 – po oczyszczeniu, umyć powierzchnię dobrze czystą, zwilżoną szmatką;

 – całkowicie i szybko wysuszyć za pomocą wentylatorów i grzejników.

Moduły płyt sufitowych i dywany są zazwyczaj trudne do całkowitego oczyszczenia i powinny zostać wyrzucone. Płyty gipsowo-kartonowe, które pozostają po oczyszczeniu zabarwione detergentami i wodą muszą być koniecznie usunięte. Jeśli zapach pleśni na czyszczonej powierzchni utrzymuje się należy użyć właściwej procedury czyszczenia polegającej na profesjonalnym usunięciu pleśni. Chemikalia takie jak wybielacze i środki grzybobójcze nie są zalecane. Ważne jest, aby usunąć wszystkie pozostałości formy pleśni, ponieważ mogą one powodować alergie lub choroby.

Masz więcej pytań ? Zadzwoń do nas 058 663 67 68. Nasi technicy chętnie udzielą Ci niezbędnych wskazówek