Wilgoć oraz problem z jakością powietrza , grzyb na ścianach  to problem coraz częściej spotykany w domach.

Wewnątrz każdego domu jest produkowane od 10 do 50 litrów wilgoci  na co dzień. W sezonie grzewczym trwającym 200 dni, gdy okna i drzwi są zamknięte – zazwyczaj jest 2000 do 10000 litrów (Od 400 do 2000 galonów). Suszenie prania, źle wentylowane pomieszczenia, oddychanie, kąpiele i gotowanie są wspólnymi źródłami wilgoci. Produkty z drewna przechowywane wewnątrz mogą uwolnić ponad 270 litrów wody. Nadmiar wilgoci doprowadza  do problemów z jakością otaczającego powietrza.

Od 10-50 litrów wody jest dostarczane do domu kazdego dnia !

Problemy wilgoci

Istnieją dwa typy wilgoci :

  • wilgoć pochodząca z przecieku oraz,

  • kondensacja.

Ten artykuł koncentruje się na problemach kondensacyjnych.

Gdy ciepłe, wilgotne powietrze wejdzie w kontakt z powierzchnią zbyt zimną, powstała wilgoć w powietrzu będzie się skraplać  na zimnej powierzchni w postaci wody. Wodę i mróz można zauważyć, gdyż są zbierane na oknach. Kondensacja zbierana przez długi czas na poddaszu i wewnątrz ścian zewnętrznych, może być z czasem przyczyną pleśni, zgnilizny drewna i rozkładu strukturalnego. W czasie, gdy powietrze wewnątrz jest zbyt wilgotne może dojść do uszkodzenia konstrukcji domu, wykończenia, wyposażenia i rzeczy osobistych, a nawet ma to wpływ na zdrowie osób mieszkających w domu. Kontrolowanie wilgotności w domu jest najlepszym sposobem, aby zapobiec problemom pleśni. Wycieki z dachów przez ściany, również wilgoć z hydrauliki są problemami w domach, jednak są  łatwiejsze do wykrycia i rozwiązania niż ukryte problemy związane z kondensacją.

Wilgoć i problemy jakości powietrza

Dom powinien mieć możliwość wymiany powietrza wewnętrznego z zewnętrznym. Bez tej wymiany w domu zbiera się wilgoć i pleśń. Zaczynają się problemy z jakością powietrza wewnątrz. Zarodniki pleśni, toksyny i przykre zapachy stanowią zagrożenie dla dobrego samopoczucia i zdrowia domowników. Wymiana nieświeżego powietrza w domu na świeże powietrze zewnętrzne zmniejsza potencjalne problemy z jakością powietrza i zapobiega gromadzeniu się wilgoci w domu. Taka wymiana powietrza jest pomocna przy unieszkodliwianiu substancji chemicznych, które mogą być uwalniane z tkanin syntetycznych mebli, artykułów gospodarstwa domowego, papierosów dymu i płonących świec.

Podsumowując, wilgoć i powietrze są ważne dla prawidłowego funkcjonowania domu

Rozwiązywanie problemów z wilgocią w domu jest możliwe poprzez:

– identyfikowanie i rozwiązywanie przyczyn wilgotności;

– zapewnienie wentylacji mechanicznej do walki z powtarzającą się przyczyną wilgoci;

– utrzymywanie powierzchni wewnętrznej w cieple oraz zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza.

Dzięki zapobieganiu nadmiaru wilgoci w mieszkaniu unikasz, bardziej kosztownych i destrukcyjnych problemów związanych ze szkodami wtórnymi.