Jeżeli zobaczymy na naszych ścianach grzyb i pleśń, powinniśmy jak najszybciej się ich pozbyć. Jaki wpływ na samopoczucie ma grzyb na ścianach ? To nie tylko problem estetyczny. Przede wszystkim bardzo poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Przeczytaj, jaki wpływ na zdrowie ma grzyb na ścianie i pleśń.

Choroby i grzyby wywoływane przez grzyby i pleśń

Na ścianach naszych mieszkań mogą pojawić się różne gatunki grzybów: na przykład Stachybotrys, Penicillium, Aspergillus, Rhizoctonia czy Fusarium. Grzyby te, podobnie jak pleśnie, wywołują bardzo szkodliwe mykotoksyny, które mogą się dostać do naszego organizmu na różne sposoby – na przykład wraz z drobinkami kurzu, drogą oddechową lub z pokarmem. Mykotoksyny najczęściej są przyczyną ostrych lub przewlekłych zatruć, mogą wywoływać także inne poważne choroby.

Bardzo często, jeśli przebywamy w pomieszczeniach zagrzybionych czy pełnych pleśni, możemy zaobserwować objawy takie jak bóle głowy, mięśni i stawów. Mykotoksyny atakują również układ oddechowy, mogą wywoływać astmę i alergie. Narażeni na ich wpływ możemy czuć się ciągle rozdrażnieni i zmęczeni, nasza koncentracja pogorszy się, może pojawić się bezsenność. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że mykotoksyny mogą również przyczyniać się do otyłości – poprzez pogorszenie przemiany materii.

W skrajnych przypadkach grzyb i pleśń na ścianach mogą prowadzić również do martwicy wątroby dysfunkcji nerek, a nawet raka. Na szczęście to zdarza się rzadko. Wszystko zależy od stężenia szkodliwych substancji w powietrzu i od czasu, przez jaki jesteśmy narażeni na ich działanie. Mykotoksyny mogą być szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży – mogą doprowadzić do nieprawidłowego rozwoju płodu.

Jak pozbyć się grzybów i pleśni?

Pojawianiu się grzybów i pleśni sprzyja wilgoć, brak światła słonecznego , wysoka temperatura i przede wszystrkim zbyt wysoka wilgotność. Jeśli zauważą Państwo u siebie grzyby i pleśń, powinni Państwo jak najszybciej skontaktować się z naszą firmą w celu ich usunięcia. Przeprowadzi ona także dokładną analizę przyczyny zawilgocenia i doradzi jak sobie z nią radzić. Niewielkie ogniska można usunąć samemu – np. przy pomocy środków bazujących na chlorze w wysokim stężeniu, to natomiast nie załatwi problemu nadmiernej wilgoci i grzyb powróci.